מה זה סיבים אופטיים

סיבים אופטיים
למה כולם מדברים על סיבים אופטיים ומה זה בכלל? מה המחיר וכמה זה מהיר יותר מאינטרנט רגיל? כל התשובות למה זה אומר סיבים אופטיים במאמר

בחודשים האחרונים כולנו חווים התקפה מצד כל חברות התשתית האינטרנטית במדינה. כל החברות מציעות לנו תשתית סיבים אופטיים חדשנית שאמורה לגרום לאינטרנט שלנו להיות 'מהיר' יותר. מיד שאלנו את עצמנו מה זה בכלל סיבים אופטיים, למה זה מהר יותר ואם זה מהר יותר – למה לא היה את זה עד עכשיו?

סיבים אופטיים - מה זו החיה הזו?

בשביל להבין מהי תשתית סיבים אופטיים, עלינו להבין כיצד היינו מחוברים לאינטרנט עד היום. ניחשתם נכון, לא על ידי סיבים. עד היום היינו מחוברים בתשתית כבלים ישנה יחסית שנקראת DSL.

DSL

חיבור באמצעות כבלים של DSL הוא חיבור שמאפשר מהירות הורדה מהירה ביחס למהירות העלאה, זאת נובע מאיכות הכבלים עצמם. הכבל עצמו עשוי מנחושת ועובר באמצעות זרמים (בניגוד לאופטי כשמו כן הוא). ברמת העיקרון, חיבור מסוג זה מאפשר מהירות של עד כ־100 מגה הורדה ו־10 מגה העלאה. למרות זאת, חברות כמו HOT מציעות חבילות גדולות יותר, אבל נניח את הדוגמה הזו בצד לצורך המאמר כי המהירות אלא באמת משתנה.

כבל סיב אופטי

סיבים אופטיים

בניגוד לתשתית שעליה דיברנו (DSL), כאן אנחנו מדברים על כבלים טיפה שונים ממה שהיינו מצפים. סיבים, כשמם כן הם, סיבים (חוטים דקים) שמעבירים על גבם קרני אור שמכילות מידע מסוים. כמו שלמדנו ביסודי, מהירות האור היא המהירות הגבוהה ביותר שאנחנו מסוגלים לשלוח כיום (באמצעות קרני אור). 

בגלל המהירות הגבוהה של קרני האור שעוברים מעל תשתית זו, אנחנו מסוגלים להעביר כמות גדולה יותר של מידע בזמן קצר יותר, ולכן מהירות האינטרנט שלנו גדולה יותר.

סיבים אופטיים - איפה זה היה עד היום?

בזמן שכל העולם לפני כמעט 5 שנים כבר עבר לתשתית סיבים אופטיים ונהנה מאינטרנט מהיר, אנחנו נשארנו מאחור, מדינת הסטרטאפ של העולם. איך זה קרה?

לצערנו, הכל חוזר כרגיל לפוליטיקה. בזמן שמדינות רבות בעולם, כאשר גילו את תשתית הסיבים, הורו ליצור תשתיות כאלו ברחבי המדינה, בישראל התחילו את הפרויקט רק ב־2010 (מאוחר מאוד!) ובקצב איטי על ידי חברת Unlimited.

לאחרונה, החלו יותר ויותר ערים להיכנס לפרויקט הסיבים, ולכן לא מעט מהמדינה נהנית מאינטרנט מהיר במחיר שפוי. לעומת מה שמספרים לנו, התשתית הייתה קיימת כבר מזמן על ידי פריסה נהדרת של בזק, שהוגבלה בפתיחתה ללקוחות. 

בשל פריסתה המורחבת של בזק, בקרוב כלל התושבים במדינה יוכלו להתחבר לאינטרנט סיבים מהיר ואיכותי שיעלה כחצי מהאינטרנט כיום ויספק מהירות נהדרת.

אהבתם? שתפו!

Share on facebook
שיתוף בפייסבוק
Share on whatsapp
שיתוף בוואטסאפ
Share on telegram
שיתוף בטלגרם
Share on email
שליחה במייל

תגובות